Czterodniowa konferencja organizacji mniejszościowych z Polski i przesiedlonych oraz wypędzonych z terenu Prus mieszkańców, także ich rodzin, stowarzyszeń i związków przesiedleńczych odbyła się na początku czerwca w Barendorfie. Temat spotkania brzmiał: Deutsche und Polen - Nachbarn in Europa. Temat podjęli naukowcy z niemieckich uczelni, działacze Westpreußen i oczywiście goście z Polski.

Dłuższe wystąpienie, przyjęte owacyjnie przez zebranych, miał Andrzej Wilangowski, przewodniczący TMN Bromberg. Naszkicował historię bydgoskiego TMN, przedstawił dorobek organizacji i charakteryzował jej aktualne formy aktywności. Prelekcja wzbogacona notatkami z laptopa z wykorzystaniem tablicy, nosiła znamiona multimedialne. Mówca zainteresował słuchaczy, co znalazło wyraźne odzwierciedlenie w wielu pytaniach i ożywionej dyskusji. Referent podał więc zebranym adres strony internetowej Towarzystwa. Ze szczególnym aplauzem spotkały się podejmowane przez brombergan przedsięwzięcia dotyczące pielęgnowania historycznych tradycji związanych zarówno z przeszłością jak i aktualizowania przeszłości we współczesnym kontekście. Powzięta inicjatywa utworzenia i rozbudowy sali tradycji ogniskującej wokół małej ojczyzny, poprzez dokumenty, pamiątki, instalacje, społeczność TMN zdobyła natychmiast nie tylko akceptację zebranych, ale także zdecydowane wsparcie od specjalistów, historyków obecnych na konferencji.

TMN Bromberg, prócz przewodniczącego, reprezentował w Barendorfie Andrzej Robaszkiewicz.

 

  • DSCN2040
  • DSC_0010
  • DSC_0012
  • DSC_0138

 

08-05-2017
Einladung

Wir laden alle Mitglieder der Gesellschaft der Deutschen Minderheit in Bromberg am Samstag 17 Juni 2017 um 16:00 Uhr zu der Generalversammlung, die im Hörsaal unserer Gesellschaft bei der Str. Żmudzka 72 stattfinden wird.

Während des Programms u. a. die Programmdiskussion und Wahlen der Gesellschaftsbehörden.

Wir laden Sie herzlich ein.

Zaproszenie

Zapraszamy członków Towarzystwa Mniejszości Niemieckiej w Bydgoszczy w dniu 17 czerwca 2017, w sobotę, o godzinie 16.00 na Walne Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze. Odbędzie się ono w sali wykładowej naszego Towarzystwa przy ul. Żmudzkiej 72.

W programie m. in. dyskusja programowa i wybory władz Towarzystwa.

Serdecznie zapraszamy.

Szansa dla najmłodszych

TMN zaprasza na specjalne zajęcia językowe dla maluchów od lat czterech, połączone z kształcącą, lingwistyczną zabawą.

Spotkania prowadzi mgr Marta Fąs.

Odbywają się one w przygotowanym kąciku rekreacyjnym, w soboty przed południem, w pomieszczeniach TMN.