Tak jest, że od roku 1997, bez uwzględnienia różnorodnej, inspirującej aktywności zorganizowanej wówczas administracyjnie w stolicy Pomorza wspólnoty ewangelicko- augsburskiej(luterańskiej), nie da się w żaden sposób sporządzić dziś aktualnej mapy bydgoskiego życia religijnego, kulturalnego i muzycznego. O tym wyjątkowym dynamizmie luterańskiej parafii rozmawiano kilka godzin podczas czwartkowego Freundschaftstreffen w wypełnionej po brzegi sali bydgoskiego TMN. Trzeba powiedzieć, rozmawiano do nocy. Ewenement.

Zgromadzonych powitał Michał Lehmann, gospodarzem tego wieczoru był ks. Marek Loskot, proboszcz parafii Zbawiciela. Mówca, posługując się jasnym, czasami emocjonalnym słowem i sugestywną wizualizacją, nakreślił trudną historię parafii, od 1920 roku, czasu odzyskania tu niepodległości. Wskazał na bezsporne znaczenie protestantyzmu dla rozwoju polskiego drukarstwa, szkolnictwa i czytelnictwa oraz przedstawił wydarzenia religijne, kulturalne i muzyczne organizowane przez parafię, związane z obchodzonym w tym roku pięćsetleciem Reformacji.

Interaktywny charakter niepowszedniego spotkania ujawnił się już w trakcie prelekcji i multimedialnej projekcji. Przerywano ją mówcy wielokrotnie dociekliwymi pytaniami odbiorców kierowanymi do ks. Loskota. Zebrani interesowali się zarówno teologią Lutra, jego kolejami losu, głośnymi tezami z Wirtembergii, organizacją życia religijnego luterańskiej wspólnoty oraz dialogiem ekumenicznym. Pytaniom nie było końca. Okazało się, że wśród słuchaczy są też uczestnicy pięknych muzycznych koncertów w kościele Zbawiciela - ks. Loskot ich rozpoznał - słynącym z doskonałej akustyki i znakomitych organów, a także zainteresowani przedsięwzięciami działającego tam prężnie ośrodka kultury.

Serdeczny dialog między zaciekawionymi uczestnikami spotkania i otwartym, kontaktowym ks. Markiem Loskotem stał się oczywistym. Pewnie ciąg dalszy tej relacji nastąpi.

 

Zygfryd Szukaj

Fot. Oskar Kwahs.

 

 

  • 20171109_180735
  • 20171109_181204
  • 20171109_181642
  • 20171109_185531
08-05-2017
Einladung

Wir laden alle Mitglieder der Gesellschaft der Deutschen Minderheit in Bromberg am Samstag 17 Juni 2017 um 16:00 Uhr zu der Generalversammlung, die im Hörsaal unserer Gesellschaft bei der Str. Żmudzka 72 stattfinden wird.

Während des Programms u. a. die Programmdiskussion und Wahlen der Gesellschaftsbehörden.

Wir laden Sie herzlich ein.

Zaproszenie

Zapraszamy członków Towarzystwa Mniejszości Niemieckiej w Bydgoszczy w dniu 17 czerwca 2017, w sobotę, o godzinie 16.00 na Walne Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze. Odbędzie się ono w sali wykładowej naszego Towarzystwa przy ul. Żmudzkiej 72.

W programie m. in. dyskusja programowa i wybory władz Towarzystwa.

Serdecznie zapraszamy.

Szansa dla najmłodszych

TMN zaprasza na specjalne zajęcia językowe dla maluchów od lat czterech, połączone z kształcącą, lingwistyczną zabawą.

Spotkania prowadzi mgr Marta Fąs.

Odbywają się one w przygotowanym kąciku rekreacyjnym, w soboty przed południem, w pomieszczeniach TMN.