Adventsfeier

07/12/2016 13:06
TMN
Odsłony: 1961

O Tannenbaum

 

Największe w Pile audytorium, czyli sala Teatru Miejskiego - wypełniona, największa scena, z rozgwieżdżonym niebem w tle i wędrującą gwiazdą- tłoczna od występujących, od muzyki, śpiewu, tańca i . . . niemczyzny. Kolejne pilskie Adventsfeier organizowane przez Niemieckie Towarzystwo Społeczno - Kulturalne, któremu od początków przewodniczy dynamiczny kreator jego działania, Edwin Kemnitz, było wydarzeniem kulturalnym, a może przede wszystkim emocjonalnym. Na pewno dla nas, którym jest tak bliski entlegen Vaterland. Prócz członków NTSK, ich rodzin, przybyli: prezydent miasta, starosta powiatowy, przedstawiciel wojewody, goście z zaprzyjaźnionych organizacji z Niemiec, redaktor naczelny Schneidemühler Heimatbrief i wielu mieszkańców grodu Staszica.

 

Trwający ponad trzy godziny program artystyczny przykuwał widzów do teatralnych foteli. Także przybyłych z Gesellschaft der Deutschen Minderheit in Bromberg, Andrzeja Wilangowskiego, Zygfryda Szukaja i Bogdana Rychłowskiego. Stanowił on atrakcyjny przegląd aktywności NTSK. W niemieckim repertuarze prezentowały się przedszkolaki, żacy, gimnazjaliści i licealiści. Wzruszający koncert kolęd i popularnych pieśni niemieckich, których ton i słowa, często podchwytywała publiczność, przedstawił chór NTSK. Zapanowała prawdziwie wigilijna atmosfera wzajemnej serdeczności. O Tannenbaum, o Tannenbaum, Wie grün sind deine Blätter, głośno brzmiało na widowni. W tym nastroju świątecznego czaru, z godzinnym recitalem, wystąpił jeszcze, entuzjastycznie oklaskiwany, zespół Kwaśnica Bawarian Show.

 

Goście oraz przybyłe delegacje mniejszości niemieckich kontynuowały wizytę, do późnych godzin wieczornych, w pomieszczeniach NTSK.

 

(jakusz)

 

  • DSC_0420
  • DSC_0422
  • DSC_0456
  • DSC_0464
  • DSC_0480
  • DSC_0521
  • SAM_0065