Najważniejsze pytanie

30/05/2017 07:54
TMN
Odsłony: 867

We Wrocławiu  pod koniec maja odbył się 48. Zjazd Delegatów Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. Delegaci wysłuchali sprawozdania z działalności zarządu za rok 2016.

Spotykamy się tutaj w stolicy Śląska. To ważne, że nasz zjazd odbywa się w 500-letni jubileusz reformacji. Ja sam, oraz wielu Niemców w Polsce, jesteśmy przekonani o znaczeniu tej rocznicy dla dziejów Śląska i Niemiec - stwierdził przewodniczący ZNSSK Bernard Gaida. Obecna na zebraniu konsul generalna Niemiec we Wrocławiu Elisabeth Wolbers zapewniła Niemców w Polsce o dalszej pomocy ze strony Republiki Federalnej Niemiec.

Za najważniejsze wydarzenia polityczne, które w najbliższych miesiącach powinny znaleźć się w centrum uwagi Niemców w Polsce uznano wybory do Bundestagu oraz kampanię petycyjną dotyczącą inicjatywy Minority SafePack.

Przewodniczący zarządu podsumował również pierwsze półrocze 2017 roku, mówiąc o spotkaniach przedstawicieli mniejszości niemieckiej w Polsce z kanclerz Angelą Merkel, starcie Projektu „Ich liebe die Sprache” oraz kongresie FUEN w Cluj-Napoce.

Bernard Gaida przedstawił program roboczy związku na przyszły rok. Streszcza się on w pytaniu dla każdego z nas, dla każdej organizacji: : Co mogę zrobić, żeby zafascynować niemiecką kulturą?

Delegaci uzupełnili skład Komisji Rewizyjnej. Jednogłośnie wybrano Tomasza Krause z SKTN w Szczecinie. TMN Bromberg reprezentował na 48 konferencji, jej delegat, Zygfryd Szukaj.

(red)

 

 

  • DSC_0499ko1
  • DSC_0502ko2
  • DSC_0509ko3
  • DSC_0532ko4