Integracja Odnowienie Komunikacja
Pod tymi hasłami pod koniec września w Warendorf odbył się tradycyjny, jesienny, trzydniowy kongres Landsmannschaft Westpreussen E.V.
W referatach i dyskusji podejmowano problemy związane z wybuchem i przebiegiem I wojny światowej, wspomnieniami z tego okresu jak i czasów późniejszych.
Definiowano utrwalone w pamięci, głównie poprzez relacje mówione ,obrazy utraconej, w wyniku opuszczenia i wypędzenia, ojczyzny. Akcentowano potrzebę integracji, zarówno członków stowarzyszeń działających w Niemczech, jak i na dawnych terenach Prus, m.in. poprzez odnowienie wspomnień i utrwalenie tragizmu minionych czasów. Dobrze temu powinno służyć, otwarte niedawno w Berlinie, Muzeum Wypędzonych.
Mniej czasu poświęcono komunikacji tych, którzy opuścili ojczyznę i zostali z niej wypędzeni, z tymi, którzy w rodzinnych stronach pozostali.
Pracowano w trzech grupach. Delegacja TMN z Bydgoszczy w składzie:
Leszek Magdziarz, Bogdan Rychłowski, Zygfryd Szukaj i Andrzej Wilangowski, obecna w trzeciej grupie, przysłuchiwała się dyskusji o sytuacji pozbawionych ojczyzny, komunikacji między nimi i ich organizacjami.
Debatę moderowali przedstawiciele Westpreussen: Bodo Ruckert z Kolonii i Sibylle Dreher z Berlina.
Zabrakło jednak refleksji na temat integracji z towarzystwami i mniejszości funkcjonującymi na terenach Prus Zachodnich.
W podsumowaniu kongresu podkreślono konieczność zintensyfikowania, przede wszystkim przez doskonalenie form komunikacji, pogłębienia i dostosowania do wymogów współczesności pracy związków wypędzonych i towarzystw mniejszości niemieckiej.
(Jakusz)