Freundschaftstreffen, Odkrywanie tożsamości

24/08/2015 16:14
jakusz
Odsłony: 1422

 

Salka TMN w Bydgoszczy w sierpniowy czwartek, tradycyjny, comiesięczny dzień Freundschaftstreffen szybko wypełniła się w całości.

Panie , Zdolska i Piotrowska przyjechały z dość odległych Laskowic nawet z trójką przemiłych wnucząt, które zdaniem opiekunek, z nadzwyczajnym, wręcz niespodziewanym spokojem wysłuchały multimedialnej prezentacji.

 

Cieszyła obecność dużej grupy uczestników, w tym m.in. wieloletnich, aktywnych, najstarszych członków TMN Bromberg, pani Ewy Beuget, pana Edwina Dudziaka, Bogdana Rychłowskiego, Ryszarda Lutowskiego z żoną, p.Sławomira Saderskiego.

Słowa uznania należą sie p. Ryszardowi Skazie, który spontanicznie i społecznie skosił trawę, użyjmy metafory, z ogrodów TMN i sprzątnął jego teren.

Do drzwi TMN zapukała też, nieoczekiwanie, pani Edyta, studentka medycyny, gość z miasta, która o spotkaniu dowiedziała się ze strony internetowej naszej mniejszości i bardzo zainteresował ją sygnalizowany tam temat.

Brzmiał on: Auf der Suche nach deutschen Wurzeln. Mgr Katarzyna Szukaj Gamalczyk wsparta profesjonalną medialnie pomocą Andrzeja Wilangowskiego, tu wielkie brawa, przedstawiła drogi prywatne, administracyjne i sądowe, jakie wykorzystała żeby zdobyć informacje i wiedzę o swoim dziadku, mieszkańcu Koronowa, Rudolfie Schülke, zaginionym w walkach w 1945 roku.

Osobiste emocje prowadzącej, która osadziła problem poszukiwania i odkrywania tożsamosci, odnajdywania niemieckich korzeni, na szerszym tle intelektualnym, nawiązując do wybitnych dzieł literatury polskiej i niemieckiej, udzieliły sie słuchającym. W poruszający, uczuciowy sposób, w trakcie relacji, reagowali na przedstawiane archiwalne materiały z urzędu stanu cywilnego i rekonstruowane fakty.

Zadawano liczne pytania, a po prelekcji i odpowiedziach prowadząca wiodła jeszcze długie, indywidualne dialogi z zainteresowanymi osobami.

Słuchacze sformułowali również propozycję pod adresem zarządu TMN i prowadzącej prezentację, żeby ten cenny, interesujący materiał pokazać w innych środowiskach niemieckiej mniejszości.

 

Prezes TMN, Andrzej Wilangowski, obiecał zatroszczyć się o realizację wniosku członków TMN.

 

Nie sposób nie podkreslić rodzinnej, serdecznej atmosfery, która towarzyszyła zgromadzeniu członków TMN.

Walnie przyczynili sie do niej organizatorzy min. Michał Lehmann, który dbał, żeby imbiss na świeżym powietrzu wypadł jak najlepiej.

Przy tej okazji uczestnicy spotkania odkryli, że nie da sie nikomu zastąpić umiejętności grillowania, jakie zaprezentowali, po wykładzie i dyskusji, już w towarzyskiej części zebrania, państwo Renata i Stanisław Lehmannowie.

Spotkanie odbyło sie w ramach Konsolidierung der Begegnungsstätten, przy wydatnym zaangażowaniu p. Oskara Kwasa.

Fot. Andrzej Wilangowski

 

(jakusz)

 

   

(fot Oskar Kwas)