Stronniczy przekaz o tzw. krwawej bydgoskiej niedzieli
Na Kalendarz Bydgoski czeka sie zawsze z niecierpliwością i zainteresowaniem dla pomieszczonych tam oryginalnych i odkrywczych dla dziejów regionu tekstów. Jego wydanie datowane na rok 2015, w jednym z fragmentów, przynosi tym razem, trudne do zaakceptowania, rozczarowanie. Autor nawiązuje do wydarzeń tzw. krwawej bydgoskiej niedzieli. Umieszcza je, w szerszym kontekście, odnotowując liczne publikacje i dyskusje, zwłaszcza w obszarze kultury niemieckiej, które podnoszą kwestie wnikliwych i faktograficznych całościowych badań nad latami II wojny.
Pojawia się tu, w relacji autora, jednostronny, by nie rzec tendencyjny przekaz, nieuwzględniający stanu aktualnych studiów historyków nad tym zdarzeniem, określanym jako tzw. krwawa bydgoska niedziela. Chciałoby się w tak poczytnym kompendium, jak Kalendarz Bydgoski 2015, czytać obiektywną narrację o tych bolesnych wypadkach. W naukowej historiografii funkcjonują od początku dwie tezy o przyczynach tzw. krwawej bydgoskiej niedzieli. Badacze dysponują bowiem zarówno relacjami Polaków, że to dywersja niemiecka i taką samą ilością relacji Niemców, rodowitych bydgoszczan, którzy twierdzą coś zupełnie innego. Autor, niestety, eksponuje jedną tezę, nie wspominając o drugiej. To musi budzić sprzeciw.
Tymczasem pogłębione kwerendy archiwalne i analizy nowych dokumentów, do których dotarł prof. Włodzimierz Jastrzębski, naukowiec bydgoskiej uczelni, wskazują, że w mieście w pierwszych dniach września działały uzbrojone grupy cywilów. Miały one za zadanie bronić miasta. W okolicznych wioskach blisko Bydgoszczy, w tym czasie, zginęło ponad 800 Niemców, cywili, od dziesiątków lat mieszkańców tych terenów. Również w Bydgoszczy w pierwszych dniach września zaczęto strzelać do niemieckich mieszkańców miasta. Badacze dokumentują pierwsze, całkowicie niewinne, ofiary m. in. spośród miejscowych niemieckich rzemieślników.
Wyrażamy nadzieję, że wydawcy Kalendarza Bydgoskiego, na przyszłość, jednak ustrzegą się do podobnej tendencyjności, relacjonując skomplikowaną przeszłość miasta.
(red.)
- Odsłon: 650